Bilgi BİLET Sınav İçeriği Nedir? Ne Sorulur?

BİLET sınavı, açılımı Bilgi University English Test olan ve Bilgi Üniversitesi Hazırlık Okulu tarafından akademik takvimine göre yılda üç defa yapılan bir sınavdır. BİLET 1 ve BİLET 2 olarak 2 aşamalı yapmaktadır. Detaylara bakalım:

 • BİLET 1 sınavı hazırlık okulu Seviye Tespit Sınavıdır.
 • BİLET 2 ise asıl İngilizce Yeterlilik Sınavıdır.
 • BİLET 1; Cambridge University Press kurumundan alınan bir sınavdır. Bilgi Üniversitesi telif haklarından dolayı BİLET 1 sınav örneği hakkında paylaşım yapmamaktadır.
 • Bununla beraber, BİLET 1 sınavı çoktan seçmeli 20 okuma, 30 dilbilgisi sorusu ve iki kısa paragraf yazma kısmından oluşur.
 • BİLET 1’den 45 ve üstü alan öğrenciler BİLET 2 sınavına girmeye hak kazanırlar.
 • BİLET 1 sınav soruları hakkında daha detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.
 • BİLET 2 sınavı sırasıyla konuşma, okuma ve yazma bölümlerinden oluşur.
 • 180 dakika sürer ve geçme notu 65 puandır.
 • BİLET Speaking sınavı 35 puan değerindedir. Yaklaşık 5 dakika süren sınava her öğrenciler teker teker alınır ve sınav görevlisinin seçilen genel bir konuyla alakalı sorduğu 3 – 4 soruya cevap verirler. Öğrenilerin konuşmaları; iletişim, akıcılık, dilbilgisi, kelime bilgisi ve çeşitlilik kriterlerine göre değerlendirilir.
 • BİLET Reading bölümü 30 puan değerindedir. Ortalama 1000 – 1500 kelimeden uzunluğunda (2 sayfa) akademik bir metin ile ilgili sorular sorulur. Soru tipleri: Açık uçlu (Wh-) cümle tamamlama, özet tamamlama, tablo tamamlama, çıkarsama ve ana fikir soruları.
 • BİLET Writing sınavı 35 puan değerindedir. Öğrencilerden verilen konu ile alakalı 350 kelimelik akademik formatta bir essay yazmaları gerekir. Advantage & disadvantage, cause, effect gibi essay tiplerinden biri sorulur. Yazdıklarınız içerik, organizasyon, kelime ve dilbilgisi kullanımı ve çeşitliliği kriterlerine göre değerlendirilir.

 

Bilgi Hazırlık Atlama BİLET Sınavı Zor mu?

Genel olarak, İngilizce gramer, kelime ve okuduğunu anlama becerisi iyi olan öğrenciler için BİLET 1 sınavı çok zorlayıcı değildir. B1 seviye İngilizce bilgisine sahip olan öğrenciler bu sınavdan kolayca barajı geçecek puan alırlar. Bununla beraber, daha aşağı seviyede olanlar sıkıntı yaşayabilir.

Öğrencilere zor gelen BİLET 2 sınavıdır. Sınavın şıklı sorular yerine açık uçlu sorulardan oluşması öğrenciler için başlıca bir dezavantajdır. Özellikle Writing ve Reading bölümleri, İngilizce bilgisi ile beraber sınav pratiği, akademik metin ve yapılara aşinalık ve dikkat gerektirmektedir.

Çok iyi İngilizce bilgisi olan öğrenciler bile sınav pratiği ve soru tiplerine aşınalıkları yoksa ve zaman kullanımını iyi yapamazlarsa BİLET 2 sınavında zorluk yaşayabilirler.

Bununla beraber; bu konularda gerekli çalışmaları yapmış, soru tiplerine aşina olan öğrenciler BİLET 2 sınavında başarılı olurlar.

 

Bilgi Hazırlık için Tavsiyeler

BİLET Sınavı Detaylar ve Tavsiyeler

Bilgi Hazırlık Paylaşımlarımız

Bilgi BİLET Kurslarımız